Dom, Ogród

Tablica edukacyjna – jak zrobić taką samemu

O tym, jak pozytywnie najróżniejsze edukacyjne zabawki wpływają na rozwój dzieci, napisano już wiele artykułów. Jedną z bardziej polecanych tego typu zabawek są tablice manualne, jakie od pewnego czasu cieszą się coraz większym zainteresowaniem pośród opiekunów. Tablice tego typu oferowane są w wielu miejscach, można wybierać zarówno wśród małych jak i dużych modeli. Przeważnie są złożone z płyty zrobionej ze sklejki lub drewna, do której zostały przyczepione najróżniejsze przedmioty do zabawy.

Wszystkie elementy takich tablic w jakiś sposób mogą być przekręcane, przesuwane, naciskane albo obracane, przez co maluchy ćwiczą na nich umiejętności ruchowe. Takimi przedmiotami jest w zasadzie wszystko, co będzie ze sobą niosło jakieś edukacyjne wartości. Bardzo często tablica sensoryczna zawiera koła zębate, suwaki i pokrętła, ale też najróżniejsze przedmioty wyposażone w przyciski. Świetnie się też sprawdzają różnego rodzaju rurki, do których wrzucać można nieduże kulki, ale też trąbki, dzwonki czy cymbałki.

Takie tablice mogą być używane już przez roczne maluchy, lecz niejednokrotnie i sześcioletnie dzieci spędzają na zabawie wiele godzin. Lecz nie o samą rozrywkę chodzi, lecz również o rozwój wyobraźni i zdolności manualnych, a jeśli chodzi o to tablica edukacyjna dla dzieci naprawdę świetnie się sprawdza. Każdy element tablicy edukacyjnej to jakieś wyzwanie, a żeby coś przesunąć albo otworzyć, niejednokrotnie trzeba się trochę postarać. Taka zabawa doskonale stymuluje różne zmysły, nie tylko wzrok i dotyk, lecz bardzo często także słuch. Oprócz tego uczy dzieci skupienia i cierpliwości, to znaczy cech tak przydatnych w dorosłym życiu.

A jednocześnie dzięki temu, że taka zabawka jest w pełni bezpieczna, to nie ma ograniczeń aby zaspokajać swoją ciekawość. Maluchy wszystko mogą dotykać, wszystko przesuwać lub naciskać, i sprawdzić tym sposobem, jak dane przedmioty działają i jakie jest ich zachowanie. Solidnie wykonane tablice edukacyjne dla dzieci na pewno będą doskonałą formą zabawy nawet przez kilka lat, i przez cały ten czas będą uczyć maluchy coraz to nowych umiejętności.

To ci się spodoba:

Dodaj komentarz